Конкурс малюнків та есе для дітей «Земля під білими крилами»

(1930 – 1984)

Володимир Короткевич — видатний білоруський письменник, поет, драматург, перекладач і громадський діяч, член Спілки письменників СРСР (від 1957 року); письменник вважається творцем білоруського історичного роману. В.С.Короткевич відомий також роботами в національному театрі, на телебаченні та у кіно. З Україною Короткевича пов’язує навчання в Київському університеті, перші кроки трудової кар’єри, у подальшому — звернення до української тематики в літературній діяльності, зв’язки з українськими колегами-літераторами.

 Народився 26 листопада 1930 року у місті Орша (Білорусь). З дитинства захоплювався історією, особливо історією Білорусі, любив природу, однією з його улюблених книг була «Життя тварин». Рано навчився читати, перші вірші почав писати з шести років, навчався у музичній школі. У 14 років вже мав глибокі знання з літератури та історії.

У післявоєнні роки Володимир, ще школярем, на сторінках рукописного журналу «Звоночек» розмістив декілька своїх віршів, а також свою першу пригодницьку повість «Загадка Нефертіті». У восьмому класі написав  ряд оповідань та статей, майже повністю написав перший варіант п’єси «Млын на Сініх Вірах» (поставлена в 1959 р.). 

Життя письменника було тісно пов’язане з Києвом і Україною. У 1949-1954 роках Володимир Короткевич навчався на російському відділенні філологічного факультету Київського державного університету імені Т.Шевченка, пізніше там же закінчив аспірантуру. Влітку 1950 року, після першого курсу філфаку, в Орші він написав перший варіант повісті «Дике полювання короля Стаха», екранізовану згодом у повнометражний художній фільм. Готував  дисертацію про повстання 1863 року, тоді ж задумав написати роман на цю ж тему.

У 1954-1956 роках працював  шкільним вчителем російської мови і  літератури у селі  Лісовичі (Таращанський район Київської області, Україна), а потім у 1956-1958 роках у рідній Орші (Білорусь). Також закінчив Вищі літературні (1958-1960 рр.) і  сценарні курси (1962 р.) у Інституті кінематографії у Москві, котра, як і Київ, суттєво вплинула на формування Короткевича як особистості та художника слова.

В.Короткевич був дуже доброю людиною, любив дітей, тварин і природу. Для дітей видав «Казки» («Казкі», 1975) і нарис «Біловезька пуща» («Белавежская пушча», 1975).

Його дід гарно розповідав легенди, бувальщини, можливо, від нього Володимир успадкував цей талант, переживав, що не встиг  записати казки діда. Пізніше, під час навчання у Київському університеті, його дипломна робота була пов’язана з казками та легендами.  Авторські казки В.Короткевича – умовно дитячі, у них є глибокий зміст, вони вирізняються  «інтерактивністю», – читач завжди відчуває присутність автора, його виховні настанови, у них завжди показані «добро і зло». На казках В.Короткевич відпрацьовував свій ритмічно-мелодійний письменницький стиль оповіді.

Низку оригінальних казок автор створив у 1970 – 1980 роках, у основі деяких з них – народні білоруські казки, фольклор, який письменник вважав духовною скарбницею народу.

Плідно використовуючи у своїй творчості здобутки всесвітньої культури і водночас будучи глибоко національним творцем з особливим ставленням до фольклору та історичних сюжетів, Володимир Короткевич  залишив дуже вагомий і різноплановий творчий доробок. У ньому і  сатирично-гумористична повість «Циганський король» (1959), і поетичні збірники «Материнська душа» (1960),  «Моя Іліада» (1969), «Був. Є. Буду» (1960). Зачинатель історичного роману та історико-детективного жанру у білоруській літературі, письменник написав багато повістей і романів. Найвідоміші з них: «Дике полювання короля Стаха» (1958) , «Чорний замок Ольшанський» (1979), «Сива легенда» (1960), «Колосся під серпом твоїм»  (1977), «Листя каштанів» (1973), «Христос приземлився в Городні» (1972) та ін., багато з них були екранізовані і стали значними культурними подіями у тогочасному СРСР.

З великою любов’ю розказав автор про Білорусь, її культуру, мову, літературу, фольклор и природу у нарисі «Земля під білими крилами» (1977), перший варіант якого був опублікований українською мовою 1972 року.

Письменник завжди мав сталу громадянську позицію — виступав на захист білоруської мови, культури, пам’яток архітектури та природи. У 1970-ті він був учасником наукових експедицій «Збирання пам’яток історії та культури Білорусі», що організовувалися під егідою Інституту мистецтвознавства, етнографії і фольклору АН БРСР, вів на Білоруському телебаченні програму «Спадчына» (Спадщина).

Володимир Короткевич писав про історію народу, його мистецтво, культуру, духовне життя, виступав на захист білоруської мови і  культури, пам’яток  архітектури і природи. Його творчість суттєво вплинула  на громадське, естетичне і духовне життя білоруського народу. Ще за життя доробок письменника був високо оцінений державними нагородами: Орден Дружби Народів (1980), Премія Спілки письменників Білоруссії імені Івана Мележа (1983) за роман «Нельга забыць», Державна премія БРСР імені Якуба Коласа (1984) за роман «Чорны замак Альшанскі»

Твори В.Короткевича перекладені багатьма мовами, включаючи і українську.

Володимир Семенович Короткевич відійшов у вічність 25 липня 1984 року.

 З 2009 року у Інституті філології Київського національного університету імені Тараса Шевченка на підставі міждержавних домовленостей відкрито Центр білоруської мови і культури імені Володимира Короткевича. З 2010 року здійснюється набір студентів на спеціальність «Білоруська та українська мови та літератури, англійська мова». На базі Центру, окрім навчання студентів, проводяться культурно-мистецькі заходи з нагоди знаменних подій в історії літератури, культури і мистецтва Білорусі. Зокрема, щороку у листопаді з нагоди відзначення дня народження В.С.Короткевича у рамках «Короткевичівських днів»  організовуються наукові читання,  студентські літературно-художні вистави, читання творів білоруської літератури на радіо, перегляди білоруських художніх фільмів

Пам’ятник  класику білоруської літератури В.С.Короткевичу біля Посольства Республіки Білорусь в Україні (м.Київ, вул.М.Коцюбинського), відкритий 2011 року.

Матеріали для ознайомлення:

Твори В.Короткевича  білоруською мовою (вибране):https://knihi.com/search.html#%D0%BA%D0%B0%D1%80%D0%B0%D1%82%D0%BA%D0%B5%D0%B2%D1%96%D1%87

01.11.2020.

Поделиться

Добавить комментарий